Jak se dá zabezpečit na důchod

Jak se zabezpečit na důchod je častá otázka většiny pracujících. 

Existuje více možností. Mohu spořit do penzijního fondu, mohu investovat peníze do akcií, mohu budovat firmu, kterou před důchodem prodám. Mohu ale také koupit nemovitost, kterou pronajímám a tím si zabezpečím příjem v době, kdy už nebudu chtít nebo nebudu moci pracovat. 

Které řešení je nejlepší? Žádné! Je potřeba použít všechny. Dále Vám ukáži možnost pronájmu bytů. 

Já pronajímám byty již několik let. Nyní je to v podstatě mé druhé povolání. Pokud chcete ukázat, jak i Vy se můžete stát finančně nezávislými díky vlastnictví a pronajímání bytů, rád se s Vámi podělím o své know-how.   

Zde je krátký příklad. Máme dvě rodiny s věkem kolem 40 let s průměrnými příjmy, nyní zvažují, jak by si mohli spořit na důchod (rentu by chtěli v 65-ti). První rodina Opatrní a druhá Rozumní. Oběma rodinám zbývá měsíčně 3000,- Kč na spoření na důchod. 

Opatrní uzavřeli životní pojištění se spořením na 1000,- Kč, penzijní připojištění každý na 500,- Kč a 1000,- Kč měsíčně dávají do akciových fondů. 

Rozumní se ale setkali s panem Vrbou J a dávalo jim smysl mít ve svém portfoliu i nemovitosti k pronájmu. Našli si byt za 730 tis. Bylo to malé 2+kk protože malé byty se pronajímají nejlépe. Splátku hypotéky měli (se splatností na 25 let) 3800,- Kč měsíčně.  Čisté nájemné je po odečtení daně, rezervy na případné opravy nebo technické zhodnocení také 3800,- Kč. 

Za 3 roky byla příhodná doba znovu koupit další byt. Udělali tak a za další 2 roky opět. Nyní vlastní 3 byty, které pronajímají. Co ale bylo s těmi 3000,-, které jim na začátku zbývaly? Samozřejmě je odkládali stranou do fondů. 

Kdo tedy měl lepší rentu? 

Opatrní v 65-ti měli finanční majetek něco přes 2 miliony, který jim zajistil rentu ve výši přibližně 10 tisíc měsíčně. 

Rozumní měli finanční majetek stejný a navíc 3 byty, ze kterých jim plynulo nájemné. Jejich renta byla tedy 21500,- Kč měsíčně. 

Co Vy na to? Vidíte se více jako Opatrní nebo Rozumní? Napište mi, rád Vám poradím, jak by to mohlo být právě u Vás.